
Šamponi sa bijelim lukom su zadnjih godina postali jako popularni. Mnogi su se pitali da li šamponi ove vrste mirišu (smrde) na bijeli luk. Zar stvarno mislite da bi proizvođači rizikovali sa smrdljivim proizvodom? Tri najpopularnija šampona ove vrste su Farmasijev šampon, Afrodita litarski sa češnjakom i Krauterhof šampon sa bijelim lukom. Da li rade posao i koji je od njih najbolji? Pa da počnemo!
Farmas šampon sa bijelim lukom
Dolazi u ambalaži od 500 ml i košta 9 KM. O njemu se mogu pročitati hvalospijevi na raznim blogovima dok ga sa druge strane kude na sva zvona. Proizvođač navodi da može isušiti kosu, ali uz njega se može kupiti i maska koja taj dio problema rješava pa ćete uz šampon kupiti i masku (kao nabolje rade u paru). Taj par košta 18 KM, iako je često na sniženju. Da li ova dva proizvoda vrijede?

Na početku sastava šampona možemo naći vodu, jake sulfate, zgušnjivač, copolymer (koji se ponaša kao iritans) i parfem na visokom mjestu. Ekstrakt bijelog luka je tek nakon parfema (znači parfema ima više jer su sastojci uvijek poredani po količinskoj većini). Nakon ekstrakta bijelog luka možemo naći pantenol koji je dobar sastojak. Dobre sastojke sam podvukla crvenom linijom. Druga grupa dobrih sastojaka se nalazi na kraju sastava i to znači da ti sastojci dolaze u neznatnim količinama (bukvalno po kap). Ovaj šampon može izazvati svrab, perut, isušivanje dlake i dodatno mašćenje tjemena sa izraženim osjećajem ljepljivosti i gubitkom volumena. Čak se može desiti da odgovara jedno vrijeme, a da poslije izazove negativne reakcije. Na osnovu svega ovoga, sami procijenite da li ga trebate kupiti.
Farmasi maska za rast kose

Nijedna maska ovog tipa nije za rast kose i ni slučajno je ne stavljajte na tjeme. Rast kose je u ovom slučaju samo trik koji će vas navući na kupovinu. Maska sadrži silikon dimeticone i parfem na visokom mjestu. Nakon parfema sadrži konzervanse, a tek nakon konzervanasa te neke fine sastojke koji su istaknuti sa prednje strane ambalaže (ekstrakt bijelog luka npr.). Svi sastojci nakon konzervanasa se nalaze u mikro tragovima.
Afrodita šampon sa bijelim lukom

Litar ovog šampona košta oko 4.80 KM i mislim da ne postoji osoba koja ga barem jednom nije koristila ili imala namjeru kupiti. Ovaj šampon sadrži jake sulfate pa vam ne preporučujem da ga koristite više od jednom mjesečno. Šamponi sa jačim sulfatima su dobri čitači i dobro rade svoj posao ako ih umijete pravilno koristiti. Jednom mjesečno koristite jači šampon, a svako naredno pranje tokom mjeseca blaži šampon. I ovaj šampon sadrži Copolymer tako da osobama sa izrazito osjetljivim tjemenom neće odgovarati ni to jedno pranje tokom mjeseca. Mnogi su mi se žalili da im je ovaj šampon nakon dužeg korištenja izazvao perut i isušio kosu, ali treba uzeti u obzir da su ga ove osobe koristile mjesecima ito za svako pranje. Sa druge strane, mnogima je i pomogao kada su u pitanju zaustavljanje opadanja kose i ponovni rast. Jedini biljni derivat koji sadrži ovaj šampon je ekstrakt bijelog luka (Allium Sativum Bulb Powder). Sastojak se nalazi na sredini liste sastojaka što znači da nije zastupljen u malim količinama, a parfem se nalazi svakako iza ovog ekstrakta, što ga čini boljim od Farmasi šampona.
Krauterhof šampon sa bijelim lukom
Ovaj šampon njemačkog proizvođača mi je favorit kada su u pitanju šamponi od bijelog luka, a u nastavku ćete sami prosuditi i zašto. Proizvođač navodi da je pogodan za masnu kosu. Košta 6 KM i dolazi u pakovanju od 500 ml. Konačno ga možete kupiti i u Bosni, a svakako ga preporučujem osobama koje žive u Njemačkoj kao dobar izbor jačeg šampona. Ako vas zanima kupovina ovog šampona kliknite OVDJE.

Pogledajte sastav na slici. Svaki podvučeni sastojak je dobar. Lista dobrih sastojaka je ogromna i osim ekstrakta bijelog luka sadrži i pantenol, ekstrakte bijele koprive, potočarke, bršljana, ružmarina, kamilice, čička, bijelog bora i arnike. Ovaj šampon zaustavlja opadanje kose i pospješuje rast kose. Osim moje univerzalne preporuke da kosu perete jačim šamponom jednom mjesečno, a svako naredno pranje tokom mjeseca blažim, ovdje možete napraviti iznimku. Jedan mjesec kosu perite ovim šamponom (kosu perite tokom tog mjeseca samo jednom sedmično), a nakon toga se opet vratite mojoj rutini. Još jedno često postavljeno pitanje vezano za ovaj šampon je i da li se smije koristiti umjesto litarskog šampona u receptu čuvenog Bojaninog šampona. Ovaj mi se čini kao mnogo bolji izbor od litarskog šampona u tom slučaju. Da napomenem da sadrži parfem pri dnu liste kao i konzervanse u zadnjem redu sastojaka koji su bolji sa stanovišta hemije od konzervanasa u Farmasi i Afrodita šamponima.

Uporedite broj dobrih sastojaka u ova tri šampona, njihovu poziciju na listi sastojaka i sastojke koji se mogu ponašati kao iritansi. Mislim da sam vam znatno olakšala izbor dobrog jačeg šampona.
Probaj jos jednom da nam das link za kupovinu treceg sampona…kod mene link na blogu ne radi. Pozdrav.
Sviđa mi seSviđa mi se
Javi mi se na instagram @zlatokosa.bh❤
Sviđa mi seLiked by 1 person
Nemam to cudo. Imam tu neki kontakt na ovu stranu ako Ti nije problem. Ako ipak Ti nesto pretstavlja tezinu zaboravi i uzivaj.
Sviđa mi seSviđa mi se
Reci nam samo za sastojke za Bojanin sampon, da li mogu u 500ml krauterhofa ili treba da se poveca doza sampona ili smanji doza sastojaka?🤔
Sviđa mi seSviđa mi se
Samo malo smanji kolicinu ricinusovog ulja,ostalo ne moraš❤
Sviđa mi seSviđa mi se